Każde uzależnienie, zarówno od substancji psychoaktywnych, jak i od czynności (uzależnienie behawioralne), powoduje szereg negatywnych konsekwencji nie tylko dla osoby, która się z nim zmaga, ale także dla całego jej otoczenia – rodziny, bliskich, przyjaciół. Sytuacja ta może wywoływać w nich różne emocje, od troski i niepokoju, aż po złość czy bezsilność. Dlatego, jeśli ktoś z Twoich bliskich przejawia symptomy uzależnienia lub zauważasz u niego niepokojące sygnały, ważne jest, abyś nie został z tym sam.

Niepokojące sygnały, czyli na co warto zwrócić uwagę:

 • Podejrzane przedmioty

  Znajdujesz u bliskiej osoby podejrzane przedmioty, takie jak: strzykawki, butelki po alkoholu, bibułki, tabletki lub wyczuwasz zapach alkoholu/marihuany itp.

 • Wahania nastroju

  Bliska Ci osoba zaczyna zachowywać się inaczej niż dotychczas, łatwo wpada w gniew, jest rozdrażniona lub przeciwnie, nadmiernie spokojna i wycofana.

 • Spadek zainteresowania zajęciami, które wcześniej sprawiały przyjemność

  Twoje dziecko/partner/osoba bliska przestaje interesować się tym, co dzieje się wokół niej: zaniedbuje swoje obowiązki, przestaje rozwijać pasje, sprawia wrażenie, jakby wszystko stało się dla niej obojętne.

 • Izolowanie się

  Twoje dziecko/partner zaczyna się od Ciebie izolować, unika rozmowy, kontaktu, wycofuje się z życia rodzinnego i społecznego.

 • Trudności w szkole/pracy

  Zauważasz, że Twoje dziecko ma problemy z nauką lub zachowaniem w szkole, przejawia obniżoną koncentrację. / Twój partner zaniedbuje pracę, ma problemy w kontaktach z szefem i współpracownikami.

 • Problemy finansowe

  Twoje dziecko nagle zaczyna pożyczać od Ciebie pieniądze, nie wystarcza mu kieszonkowego, zauważasz, że z domu znikają drobne przedmioty. / Twój partner pożycza od Ciebie i innych znajomych pieniądze.

 • Podejrzane znajomości

  Bliska Ci osoba nagle zaczyna ukrywać przed Tobą swoich znajomych, nie mówi Ci z kim się spotyka, nie chce Cię z nimi poznać, coraz częściej wraca późno do domu i nie chce powiedzieć gdzie była.

 • Zaniedbywanie higieny

  Twoje dziecko lub partner zaniedbuje higienę osobistą, chodzi w brudnych ubraniach, wygląda nieschludnie.

Jeśli zauważyłeś powyższe objawy u kogoś z Twoich bliskich, zgłoś się do nas, a my pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Oferujemy pomoc zarówno dla osób zmagających się z uzależnieniem, jak i dla ich rodzin – rodziców, partnerów, dzieci. W naszym programie pomocy znajdują się zarówno formy indywidualne, jak i grupowe. 

Oferta pomocy dla rodzin:

Pamiętaj, nie jesteś sam. Zapraszamy do kontaktu!